środa, 16 marca 2011

Komputer a oczy

Pisałyśmy już wcześniej o wielu szkodliwych aspektach korzystania z nowoczesnych technologii, związanych z rozwojem psychicznym dzieci. Teraz chciałybyśmy nawiązać do bardziej przyziemnych problemów, jakie wiążą się z siedzeniem przed monitorem.

Kto z nas nie doświadczył przykrych konsekwencji długiego wpatrywania się w ekran? Do najczęstszych symptomów tzw. CVS (Computer Vision Syndrom) należą: ból oczu, suchość, pieczenie, niewyraźne widzenie, zaczerwienienie. Aby chronić nasze oczy przed promieniowaniem, dostępne na rynku są filtry antyodblaskowe, które minimalizują odblaski, zwiększające zmęczenie oczu, a także zwiększają kontrast i nasycenie kolorów.

Ważna jest też niezwykle higiena pracy przy komputerze. Promieniowanie komputera niszczy naturalną jonizację powietrza, przez co twarz człowieka przyciąga cząsteczki kurzu jak monitor. Wywołuje to często reakcje alergiczne i podrażnienie oczu, dlatego tak ważne jest wietrzenie pomieszczenia z komputerem. Zaleca się również częste przerwy w użytkowaniu komputera, aby wzrok mógł odpocząć. Ważną rzeczą jest też mruganie, w celu nawilżenia rogówki oka. Osobom noszącym okulary radzimy natomiast, aby zaopatrzyły się w szkła z antyrefleksami, które eliminują męczące i szkodliwe dla oczu odbicia światła od powierzchni szkieł, zwiększając tym samym komfort widzenia.

Asia:)
Źródła:
www.oko.info.plwww.przychodnia.pl

3 komentarze:

  1. Temat bardzo ważny dla każdego użytkownika komputera. Przestrzeganie tych reguł na pewno będzie miało swoje plusy w przyszłości dla naszego zdrowia!

    OdpowiedzUsuń
  2. W dobie komputerów na każdym kroku, na pewno warto zaopatrzyć się np. w taki filtr. Dolegliwości dotykające oczu nie mogą pozostać bez wpływu na nasze zdrowie (zwłaszcza na przestrzeni kilku lat). Skoro zatem nie zapowiada się, abyśmy mieli zrezygnować z komputerów, to chociaż zróbmy coś, aby korzystanie z nich nie było dla nas aż tak szkodliwe.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bez zmysłu wzroku daleko nie zajdziemy. Należy dbać o swoje oczy, a nie jest to takie trudne, jak w artykule napisano mogą to być szkła z antyrefleksami, ale przede wszystkim dostosowywanie światła w pomieszczeniu odpowiedniej do pory dnia, tak żeby oczy się nie męczyły...

    OdpowiedzUsuń