czwartek, 10 marca 2011

Jak ochronić dziecko przed szkodliwym wpływem wszechobecnych mediów?







Media towarzyszą nam w każdej chwili naszego życia. Oprócz tego, że dostarczają rozrywki i informacji, często też niestety szkodzą (zwłaszcza naszym dzieciom). Poprzez fakt, jak ogromne ilości negatywnych informacji przekazuje telewizja czy Internet, przedstawianych w dodatku często w sposób wulgarny i zdecydowanie nieodpowiedni dla oka i ucha małego dziecka, trzeba zastanowić się, jaki to ma wpływ na rozwój moralny naszych pociech.
Dobrze wiemy, jaką siłą perswazji operuje dziś Internet, reklama. Dzieci są niezwykle podatne na bodźce zewnętrzne, dlatego też często wzorują się na zachowaniach podejrzanych np. w telewizji. Media umożliwiają dzieciom nieograniczony dostęp do przykładów złego postępowania, pozbawionego zasad moralności i poszanowania godności drugiego człowieka. Tak naprawdę nie można wierzyć nawet bajkom, emitowanym na tematycznych kanałach telewizyjnych. Przykładem może być Cartoon Network, czy też Jetix, na których lecą kreskówki pozbawione jakichkolwiek reguł dobrego wychowania, a wypełnione w zamian przemocą i agresją. Oglądanie takich rzeczy w telewizji, powoduje głównie lęki, fobie i chęć zadawania bólu innym. Jak dowodzą badania, dzieci spędzają przeciętnie w ciągu tygodnia, ok. 20 godzin przed telewizorem. Do 18 roku życia młody widz obejrzy ok. 8 tysięcy filmowych morderstw i 10 tysięcy aktów przemocy.

Co zatem robić, aby uchronić psychikę naszych dzieci przed szkodliwym wpływem mediów? Oto kilka porad:
  1. Nie wstawiaj dziecku do pokoju komputera ani telewizora. Nie potrafi ono jeszcze odróżniać informacji dobrych od złych, dlatego powinno korzystać z tych urządzeń tylko i wyłącznie pod opieką rodzica.
  2. Nie włączaj dziecku telewizora w celu zajęcia go czymś. To, że będziesz mieć chwilę spokoju, nie jest dostatecznym argumentem. Zaproponuj mu wspólną grę planszową lub wyjście na świeże powietrze. Bardzo ważne jest, aby spędzić z naszym dzieckiem choćby pół godziny w ciągu dnia.
  3. Czytaj dziecku co wieczór przed snem. Pobudza to wyobraźnię, a także kształtuje zachowania społeczne, takie jak: solidarność, współczucie, życzliwość, empatię.
  4. Nie dopuść do sytuacji, by telewizor był ciągle włączony. Wybierz programy Cię interesujące oraz wyznacz godziny oglądania bajek (odpowiednich) dla dziecka.
Asia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz